מי בכלל צריך מנהל פרוייקטים??

מעטים האנשים שעם כניסתם לפרוייקט הבניה לא שואלים את השאלה הזו. לפני שנענה עליה, ננסה להבין את תפקידו של מנהל הפרויקטים והאם הוא באמת נחוץ לכם וכן, מה ההשלכות בביצוע כזה ללא ניהול פרוייקט מקצועי.
הגדרות תפקידים לניהול פרוייקט בבניה:
1. ניהול התקציב שלכם- קל מאד לקחת כמות גדולה של כסף ולפזר אותה לכל עבר. זה גם ממש אבל לא כך מנהלים תקציב. ניהול יעיל ונכון צריך להתבצע משלב התכנון ולהתעדכן בהתאם, לחיוב או שלילה, לפי השלב בו אנחנו נמצאים, להרים דגל אדום אם בשלב הנוכחי אנחנו עומדים לחרוג ממה שתוכנן ודגל לבן אם הצלחנו לחסוך בהשוואה לתכנון (טיפ: כדאי לשמור חיסכון כזה לסעיף שייקרא "הפתעות")
2. ניהול זמני הפרוייקט- מצביא גדול-קטן עם כובע משולש אמר פעם "בקשו ממני הכל- רק לא זמן". למעט העובדה הידועה שזמן שווה כסף (במקרה שלנו המון כסף), עיכובים גוררים איתם גם הרבה עצבים שבהחלט יכולים להשפיע לנו על איכות החיים. קציבת ומעקב זמנים על כל בעל מקצוע בנפרד ותזמון נכון של הצוותים המקצועיים ביניהם יחסוך לנו זמן רב ויעשה סדר עבודה נכון ונקי לכולם
3. קביעת רמת איכות הביצוע- ביקורת ממוקדת ורציפה בכל שלב מקנה לנו שקט באיכות גימור הביצוע. בשילוב עם שני הסעיפים הראשונים, המצב יכול מעט להסתבך. לדוגמה: אין לנו כוונה שיהיו לנו קירות עקומים בבית אבל קורה לפעמים שקיר נבנה בצורה עקומה. אם נגלה את עקמומיות הקיר לאחר שנסגר בתקרה או אפילו רק בחגורת הבטון שסוגרת אותו, לפירוק הקיר תהיינה השלכות כספיות על הקבלן, על זמני הפרוייקט, ואיכות העבודה שנקבל בפעם הבאה שייבנה הקיר, לרוב תהיה ירודה. לדוגמה שהבאתי יש גם פשרה נוספת- "את הקיר ניישר בשלב הטיח"- יש סטיות שאפשר לאשר ע"פ התקן אבל לא- אנחנו לא מתפשרים.
4. הסכמים מול בעלי מקצוע ואישור תשלומים בכל שלב- מי יושב על ברז התקציב שלכם ומאשר תשלום למבצע העבודה? מנהל הפרוייקט. אם יצא לכם לבנות בית או לשפץ, אתם יודעים שבכל זמן נתון מסתובבות באוויר המון סיבות לתשלום כספים טרם המועד שנקבע בהסכם. הסיבות תמיד טובות ולפעמים במודע או מתוך חוסר נעימות מול המבקש, אנחנו נוטים להסכים וברוב הפעמים גם להצטער על כך לאחר מעשה. אותו סיפור נכון גם לכיוון השני- בהגיע אישור תשלום על שלב כפי שנחתם בהסכם, עלינו לשלם אותו במלואו ללא דיחוי כדי שנוכל לשמור על עבודה רציפה ותקינה וללא משקעים שיספגו בקירות הבית.
5. קבלת הבית מהקבלן ברמה גבוהה- את סטנדרט הבניה אתם קובעים ביחד עם מנהל הפרוייקט אל מול התקציב שקבעתם מראש. עם זאת, כל סטנדרט שביקשתם צריך להתבצע ברמת המקצועיות המירבית, בדגש על ההכנות שמגיעות לפני כל שלב בתהליך הבניה ואותן אי אפשר לראות. אם לדוגמא תביאו טייח שמורח ומגרד טיח בצורה מעולה אבל לא ביצע את ההכנות הנדרשות, תמצאו את עצמכם לאחר שנה עם סדקים רבים בטיח הקירות או גרוע מכך- לאחר שנת האחריות.
6. ביקורת שנת בדק- לאחר שנה, מציאת ליקויים שהתגלו בזמן שגרנו בבית או כאלו שצצו במהלך הזמן ובדיקת טיב תיקונם
נחזור לשאלה שבכותרת. ”מי בכלל צריך מנהל פרוייקטים?“ אז התשובה היא שחלק קטן מהאנשים צריך. רובנו ניהלנו דבר או שניים בחיים: משק בית, חנות, פלוגה, משרד, מחלקה בעבודה, צוות עובדים או את עצמנו. בחלק מהמקומות הצלחנו יותר, בחלק פחות, ניסינו וגם הספקנו לטעות . אבל אם תשאלו ”מי צריך לקחת מנהל פרוייקטים מקצועי ומנוסה?“, במקרה זה התשובה היא כולם.

ומי דואג לבטיחות?

האם לצד ניהול תקין של חיי משפחה, קריירה עצמית וזוגיות תוכלו להתעסק ברצף גם בניהול הבניה? (ללא קשר לצד
המקצועי…) יותר מכך, האם אתם מוכנים להפר את השגרה?
כבר הבנתם שאם יש לכם מנהל פרוייקט טוב, הדבר היחיד שנדרש מכם הוא לשבת ו“לסחוט תפוזים“. לא משנה מהי רמת המעורבות שלכם בפרוייקט- מנהל פרוייקט הוא הכרח.
קיימים הרבה מנהלי פרוייקטים טובים. איך בכל זאת תבחרו את מנהל הפרוייקט שהכי טוב לכם?
  • מקצועיות עם נסיון – 3 שנים נסיון רצופות לפחות בניהול פרוייקטים בבניה פרטית צמודת קרקע, אין תחליף לנסיון וידע שנצבר מעשיה ואפילו מטעויות. קבלו המלצות מלקוחות עבר, תגיעו לבתים שעברו תחת ידיו.
  • יצירתיות במציאת פתרונות– הכי פשוט ללכת לפי הספר, אבל זה לא תמיד נכון בכל שלב. לרוב, מנהל פרוייקטים שעונה לכם על הסעיף הראשון, יגלה גמישות מחשבתית ויצירתית בכל מקום בו יתקל בבעיה.
  • זמינות– קל היום להיות זמינים, אתם חייבים מנהל פרוייקט שזמין לכם ולצרכים שלכם ומסוגל לתת מענה לשאלות בזמן סביר.
  • אמינות– על עצמכם אתם סומכים? כך אתם צריכים לסמוך על מנהל הפרוייקט- איש אמונכם, חלק מהמשפחה לתקופת הבניה (יש משפחות שמאמצות את מנהל הפרוייקט לכל החיים ). כדאי לקבל המלצות ובמיוחד לעמוד על חיבור בין אישי בפגישה פיזית.
כל שנותר הוא לאחל לכולם בהצלחה. בכל דרך שתבחרו.
אסף סרויה, מנהל פרוייקטים – 0505-335500