לא כבד, לא קשה- בניה מתקדמת

כששמעתי לראשונה את המושגים "בניה קלה", "בניה מתקדמת", "בניה יבילה", "בניה ניידת" ו"פאנל מבודד", דמיינתי את הבית המתעופף של דורותי מ"הקוסם מארץ עוץ". עם השנים, פותחו שיטות חדשות, חלקן מאד מוזרות- כאלו שאפילו ממציא השיטה שלהן יכול היה להתהפך במשכנו הלא מבוטן.
אז בואו נעשה סדר בבלאגן וננסה להבין למה התכוונו משוררי הקונסטרוקציה ומהי השיטה הרווחת והמומלצת היום בשוק. מאחר ונתבקשתי לכתוב על תחום הבניה המתקדמת, בזה אמקד את דבריי.
אבהיר: דבריי נכתבים מנסיון אישי בניהול פרוייקטים במגוון שיטות בניה ועל דעתי בלבד.
ובכן, "בניה קלה" היא שם השגור בפינו ומתייחס לכל מבנה שהעמודים והתקרה שלו לא בנויים מבטון. למה לא כתבתי גם קירות בלוקים? כי פגשתי גם חיות מוזרות שנבנו בקונסטרוקציית מתכת ורק קירות הבית החיצוניים נבנו בבלוקים. אם כן, בניה קלה כוללת בתוכה מבנים ניידים ויבילים, בניה בפאנלים וגם את שיטת הבניה המתקדמת. מעבר לכל אלו, קיימת במילון המקצועי גם הגדרה הנדסית-
 • · מחיצות פנים וקירות חוץ– משקל הקטן מ50 ק"ג למ"ר
 • · תקרה– משקל הקטן מ250 ק"ג למ"ר
היופי והקושי בבניה המתקדמת הם שזו שיטה כל כך רב-גונית, שמפרט הבניה יכול להתאים את עצמו ללקוח על פי משתנים כמו תקציב, רמת בידוד נדרשת, הקבלן המבצע, גודל הבית וכו', כך שיכול לקרות מצב שמאה בתים באותו הישוב שנבנו באותה שיטת בניה, יקבלו כל אחד מפרט וחתך קיר שונה. איפה נוכל להרגיש את זה הכי חזק? בכסף. אם נגיש את תכניות הבית למספר קבלנים שבונים באותה השיטה, פערי המחירים ביניהם יכולים להגיע למאות אלפי שקלים… מוזר נכון? אז מה נעשה על מנת שנוכל להשוות תפוזים בתפוזים ותפוחים בתפוחים? נבנה ביחד מפרט מדויק לפרטי פרטים, אותו הקבלן יתמחר ועליו יתחייב כבר בשלב הצעת המחיר.
מהם יתרונות הבניה המתקדמת על פני השיטה הקונבנציונאלית:
 1. בידוד תרמי- מעצם היות הקירות "חלולים", נוכל לבחור במפרט באילו חומרים נמלא אותם ובאיזו רמת דחיסות. עם תכנון חתך קיר נכון נכפיל את ערך הבידוד בבית שלנו עד פי שלושה מהערך שנקבל בקיר בלוקים מבודדים (מהרמות הגבוהות שבהם). גשרי קור כמעט ואינם קיימים בשיטה הזו ומכאן, נוכל לשמור על טמפרטורות רצויות ברמה מירבית.
 2. בידוד אקוסטי- גם אם לא נחשוב על המקרה הקיצון בו תרכשו לילדיכם מערכת תופים צווחנית חס וחלילה , הבידוד האקוסטי חשוב אפילו ברמת עומק השינה של אחד מבני הבית כשיש אורחים בסלון, בידוד רעשים מחוץ לפנים כמו כביש סואן וכיו"ב. איכות חיים אחרת כבר אמרנו?
 3. משך זמן הפרוייקט- לפעמים מורכב לנו לקשר את זמן הפרוייקט (שלא לומר עיכובים) לחשבון העו"ש בבנק, אבל האם חודשים של בניה לא באמת עולים לנו עשרות אלפי שקלים, אותם יהיה באפשרותנו להשקיע בגינה ירוקה או מערכת מים אפורים מושקעת? בעניין זה, תזכרו שגם קצת רווח כלכלי זו לא מילה גסה.
 4. עמידות בפני רעידות אדמה- לא צריך לפחד, צריך לדעת! תקני הבניה הקונבנציונאלית מהשנים האחרונות מחמירים ובאים כדי לשמור עלינו ולמזער הנזקים שייגרמו כתוצאה מרעידת האדמה הבאה, זה יכול להתרחש היום, בעוד שנתיים או בעוד חמישים שנים. עמידות הבניה המתקדמת קונה לנו ראש שקט לעניין זה, על פי חישובים הנדסיים מבנה כזה עמיד פי שלושה מאשר מבנה קונבנציונאלי. אנחנו הקטנים בוודאי לא נצליח לנבא מה יקרה ברעידה הקרובה ומתי תקפוץ לבקר, לחשוב בהיגיון קדימה אנחנו יכולים.
 5. ייצור פסולת– אם אכפת לכם מאד מאיכות הסביבה, וודאי שידגדג לכם לבנות את ביתכם החדש עם מינימום פסולת בניה (כחמישה אחוז מבניה רגילה), שימוש בחומרים לא רעילים ושאינם מזיקים לה. אבל גם אם עדיין לא נגע בכם הנושא הכל כך חשוב, אותי באופן אישי מרגש לראות אתר בניה נקי ברמה של כמעט בית מרקחת ללא ערמות פסולת שמלט אפור הוא המרכיב המרכזי בהן.
 6. נוחות בעבודות החשמל והצנרת- הפשטות שבהטמנת צינורות החשמל והאינסטלציה בקירות במקום לחצוב קירות שכבר בנינו בבניה קונבנציונאלית, מתבטאת בחיסכון של עבודה וכסף. יש חשמלאים ואינסטלטורים שבלי להתחיל את הבוקר עם שעה רועשת של חציבות בפטישון הם לא מתעוררים , להם הייתי ממליץ להמשיך לעבוד עם בטון. אפשר גם אחרת, אפשר להתקדם.
 7. מחיר- כשקבלן מבצע מספר לי שהבניה המתקדמת זולה יותר מבניה קונבנציונאלית, אני מבין שמתרחש לי מול העיניים אחד מהשניים:
א. שהמפרט שהוא הולך להציע לי חסר ברוב סעיפי היתרונות שפירטתי לעיל
ב. שאין לו מושג קלוש שהתמחור שלו יגרום לו להפסיד כספים מול ההתחייבויות שהוא מתחייב בפניי. (כלל ברזל בכל שיטת בניה– אל תתנו לקבלן שלכם להפסיד כסף. זה תמיד נגמר רע, ולעולם תשלמו יותר משתכננתם).
היתרון האמיתי במחירי הבניה המתקדמת הוא שברוב המוחלט של המקרים, לא תהיינה לכם הפתעות (אלא אם "נפלתם" עם קבלן לא אמין). בהשוואה לבניה הקונבנציונאלית, מרווח הטעות קטן משמעותית ותג המחיר בסיום הפרוייקט כמעט זהה לזה שבהצעת המחיר. (הבהרה: אין בכך כדי לומר שבבניה קונבנציונאלית תהיו חסרי וודאות, במתקדמת יש פחות הפתעות שממילא מנהל הפרוייקט שלכם אמור לקחת בחשבון בכל שיטה).
אני ראיתי שני חסרונות בסוג הבניה המדובר:
 1. תפיסת הבונה הישראלי- לדעתי נשארנו מעט מיושנים מכל מיני סיבות, ביניהן קיבעון וביטחון. אסביר: חוקי צה"ל אומרים ש"צבוע זה חדש, רטוב זה נקי וחגיגי זה בורקס" בתחום הבניה למדנו ש"כבד" ו"מלא" זה חזק. שמיעת קול חלול בנקישה על הקיר (בקירות גבס למשל) מציירת בעינינו קיר חלש, לא אטום ולא מבודד. ההיפך הוא הנכון- פשוט צריך לדעת איך בונים ובמה ממלאים אותו. בעניין הביטחון, השנים האחרונות היו לנו קשות מבחינה תודעתית, אבל טילי אויב חודרים את קירות הבניה המתקדמת באותה מידה שיחדרו קיר בלוקים. לא לשכוח- כך או כך בונים ממ"ד.
 2. שיטת הבניה צעירה מדי- אין היום בתים שעומדים 50 שנים ו"הוכיחו את עצמם" לאורך זמן. מצד שני, חברות המייצרות את קונסטרוקצית השלד נותנות אחריות לעשרות שנים קדימה. אכן, יש מחיר לחדשנות.
מניתי עד כאן, על קצה המזלג, את תפיסתי לגבי השיטה החדשנית. לדעתי האישית זה הכיוון אליו הולך תחום הבניה בארץ. אין זה אומר שלא נפגוש גם בתים מבטון בעשרות השנים הקרובות, אבל בהחלט לשם פנינו מועדות.
בשלוש מילים: חדשנות דורשת אומץ
אסף סרויה, מנהל פרוייקטים – 0505-335500